internetWEEK.cz menu TOPlist

Úmluva o chemických zbraních

Úmluva o chemických zbraních

Úmluva o chemických zbraních: Izrael ji jako jedna z mála zemí neratifikoval a Rusko společně s USA mají stále tisíce tun nejhorších chemických zbraní na skladech.

 

Úmluva o chemických zbraních

Úmluva o chemických zbraních, celým názvem Úmluva o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní a jejich zničení, je mezinárodní smlouva, kterou se státy zavazují nevyvíjet, nevyrábět, nehromadit, nepřechovávat a nepřevádět chemické zbraně, jakož i nečinit vojenské přípravy k jejich využití a nenapomáhat nikomu k uvedeným činnostem, nevyzývat ani nepodněcovat k nim.

 

Celý její text tak, jak ho přijala Česká republika v průběhu 90. let, najdete na webu Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

 

Chemický oblek

 

Úmluva navazuje na závazky přijaté už roku 1925 Ženevským protokolem a dále zakazuje používání chemických zbraní. Dohoda je spravována Organizací pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

 

Česká republika zahájila ratifikační proces v roce 1993 a dokončila jej o 4 roky později. Rok 1993 ovšem nesouvisí s rozpadem Československa a tedy nutností podepsat dohodu znovu. Úmluva se v tomto období teprve zrodila.

 

Počátky Úmluvy sahají do konce 60. let. Definitivně však byla předložena Valnému shromáždění OSN v září 1992. Od počátku roku 1993 pak začalo podepisování Úmluvy členskými státy OSN a také nutný ratifikační proces, který by dnes musel projít jako každá mezinárodní smlouva celým parlamentem i podpisem prezidenta.

 

Izrael neratifikoval

Do dnešních dní podepsalo Úmluvu 190 států a nepodepsaly čtyři: Angola, KLDR, Egypt. a Jižní Súdán. Poslední podepsala Sýrie po údajnému použití chemických zbraní proti civilnímu obyvatelstvu. Původně plánovaný vojenský úder se vyměnil za slib postupného předání chemických zbraní. A podepsání úmluvy. K tomu došlo 14. září 2013. Podpis nabyl platnosti 14. října téhož roku.

 

Kromě 4 států, které dohodu nepodepsaly, jsou zde také dva, které sice podpis připojily, ale nikdy úmluvu neratifikovaly. Jedná se o Myanmar (Barma) a Izrael.

 

Právě na Izrael je dlouhodobě vyvíjen nátlak, aby dohodu ratifikoval. Nedávné dění okolo Sýrie tento tlak ještě zvýšilo. K ratifikaci úmluvy vyzval v polovině září Írán. Zatím ovšem nic nenasvědčuje tomu, že by Izrael výzvy uposlechl. Nadále tedy zůstává v platnosti jeho postoj, že „ducha úmluvy ctí, ale nechce podepsat její vymahatelnost“.

 

Obecně se předpokládá, že Izrael v minulosti chemické zbraně vyráběl, ale v současné době již pouze udržuje jejich nespecifikované množství a také jistou „auru tajemství okolo nich“ za účelem odstrašení nepřátel v regionu. Přesto se však například v roce 1997 objevily informace, že Izrael chtěl zavraždit šéfa Hamasu Khaleda Meshala pomoci levofentanylu.

 

V roce 1992 se v Amsterdamu zřítilo izraelské nákladní letadlo Boeing 747 společnosti El Al. Při nehodě zemřelo 43 lidí, z toho 39 na zemi. Původně se uvádělo, že letadlo přepravovalo pouze ovoce, počítačové komponenty a parfémy. Teprve šest let po nehodě vyšlo najevo, že nákladem bylo rovněž 190 litrů dimetyl metylfosfonátu, který je součástí druhé přílohy úmluvy (viz níže) a používá se při výrobě sarinu. Oficiálně měla být látka využita pro testování filtrů sloužících k ochraně proti chemickým zbraním. Je pravdou, že množství látky by k výrobě sarinu nestačilo. Otázkou přesto zůstává, kolik ho měl Izrael už dříve (nebo později).

 

Místo dopadu izraelského letadla v Amsterdamu.

Místo dopadu izraelského letadla v Amsterdamu.

 

Tisíce tun látek v Rusku a USA

Přestože likvidace chemických zbraní již měla být dokončena, v některých zemích se tak dosud nestalo. Největší zásoby mají Rusko a USA, které zatím zničily 57 a 90%. S dokončením likvidace chemických zbraní se v těchto zemích počítá kolem roku 2020. Velké množství přiznaných zbraní se také vyskytuje v politicky a bezpečnostně nestabilních zemích jako Libye nebo Irák. Je veřejným tajemstvím, že právě do Iráku dodávaly chemické zbraně v 80. letech USA. Saddám Husajn je pak neváhal použít ve válce proti Íránu a Kurdům.

 

USA i Rusko přitom mají kolem 40 tisíc tun zbraní z přílohy číslo 1. Chemické zbraně se dělí do tří skupin:

  • V příloze 1 jsou uvedeny látky, které jsou jen minimálně využitelné k jiným účelům. Signatářům úmluvy je povoleno vyrobit 100 gramů těchto látek za rok pro vědecké a jiné účely. Překročení této hranice musí země hlásit OPCW. Žádná země by neměla mít v držení více než tunu těchto látek. Celkově dosud zničeno 71%.
  • V příloze 2 jsou látky, které se mohou v menším množství využívat také v běžném průmyslu (například při výrobě textilních látek). Je ovšem zákaz vývozu těchto látek do zemí, které nepodepsaly úmluvu. Celkem dosud zničeno asi 52% zásob.
  • V příloze 3 jsou pak látky, které sice mohou být využity při výrobě chemických zbraní ale stejně tak se ve větším množství používají pro jiné účely.

 

Zdroje:
Wikipedia
http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/171957#.UjbQk9K9CnA
http://www.nti.org/country-profiles/israel/chemical/

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Chemické bojové látky   Sýrie   OSN   USA   Rusko   Izrael  


Kategorie Chemické bojové látky


Odkud přijde útok na Sýrii?Odkud přijde útok na Sýrii?
USA, Velká Británie a Francie připravují útok na Sýrii. Podívejte se, jaké zbraně, lodě a letadla budou nasazeny do akce…



Chemické zbraně v Sýrii: kdo a proč je použil?Chemické zbraně v Sýrii: kdo a proč je použil?
To nejhorší, co můžete dnes ve válečném konfliktu udělat, je použití chemických zbraní proti civilnímu obyvatelstvu… a v případě chemických zbraní se zásahu civilního obyvatelstva prakticky nevyhnete. Kdo je použil v Sýrii?



Agent Orange mrzačí lidi i po 50 letech aneb dioxiny v praxiAgent Orange mrzačí lidi i po 50 letech aneb dioxiny v praxi
Dne 10. Srpna 1961 začala americká armáda se systematickým zamořováním vietnamského území prostředkem, který označovala jako Agent-Orange.


Kategorie Rusko


Rusko se vrací do hry: MS-21 má za sebou první letRusko se vrací do hry: MS-21 má za sebou první let
Na poli dopravních letadel Rusko vyklidilo pole. Nyní se vrací. MS-21 vypadá k světu a má za sebou první testovací let.



Kam na lyže za zábavou? Jedině na Sibiř!Kam na lyže za zábavou? Jedině na Sibiř!
Každý rok to umí na Sibiři pořádně roztočit. Na závěr lyžařské sezóny musí všichni do plavek. Každým rokem je jich víc a víc. Podívejte se na velkou foto a video galerii!



Největší vizionář ruské budoucnosti - Alexandr DuginNejvětší vizionář ruské budoucnosti - Alexandr Dugin
„Autor smrtící ideové směsi“ je jedno z přízvisek ideového projektanta budoucího ruského impéria, který má radikální názory a podporu nejvyšších ruských kruhů.



Lev Rubinštejn: Krym ukradli mafiánsky, to oni umíLev Rubinštejn: Krym ukradli mafiánsky, to oni umí
Moskevský básník poskytl časopisu Forbes interview o současném Rusku, o Ukrajině i Majdanu. Přináší střízlivý pohled na vzrušenou realitu země na pokraji války.



Paul Roberts: Amerika chce válku s RuskemPaul Roberts: Amerika chce válku s Ruskem
Majdan byl státní převrat v režii Washingtonu. Šílení američtí neocons jsou ochotni vyvolat světovou válku. V USA není demokracie. Putin může zachovat mír pouze tím, že se vzdá.



Slavoj Žižek píše Naděždě z Pussy RiotSlavoj Žižek píše Naděždě z Pussy Riot
Členka protestní ruské hudební skupiny byla uvězněna na Sibiři, ale věznitelé dovolili, aby si dopisovala se slovinským filosofem Slavojem Žižekem.



Cesta autem na ruský způsob Cesta autem na ruský způsob
Pokud si myslíte, že jsou české dálnice a silnice nebezpečné a bojíte se dálničních pirátů, tak se podívejte na úlovky z Ruska…



V Rusku existuje jezero, které vás zabijeV Rusku existuje jezero, které vás zabije
Ve světě najdeme řadu nebezpečných míst, do kterých se neodváží snad ani Chuck Norris. V případě ruského jezera Karačaj vás zabije už pouhý pobyt v jeho blízkosti.



Videa: Když vám bouchne raketaVidea: Když vám bouchne raketa
Pověst ruských raket dostala další pořádnou facku. Krátce po startu se k zemi poroučela raketa Proton-M. Podívejte se na spektakulární video této i z minulých selhání nosných raket.



Samara se propadá Samara se propadá
Ruské město Samara je „pojídáno zaživa“: auta, autobusy a náklaďáky padají do obrovských děr. Samařané žijí ve strachu, kde se zase propadne země.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí