internetWEEK.cz menu TOPlist

Nejlepší lék na světě je zadarmo: SMÍCH

Nejlepší lék na světě je zadarmo: SMÍCH

Smích je cestou k pohodě. Je okouzlující. Je zdravý. Je nakažlivý. Nezná přetvářku a odbourává bariéry. Je lékem na tělo i na duši. A je zadarmo...

 

Nejlepší lék na světě je zadarmo: SMÍCH

Smích je jedním z nejhezčích lidských projevů. Už když jsme přišli na svět, patřil smích mezi první společenské aktivity. Smáli jsme se úplně spontánně a přirozeně. Úsměv byl první jiskřička bytí na tomto světě. Byl to znak, že chceme žít...Člověk by se měl smát celý život. Pokud se zvládnete zasmát rozličným situacím, naučíte se jim nakonec čelit. Tvrdí se, že kdo se neumí smát, neumí ani brečet, protože smích a pláč jdou spolu ruku v ruce a jsou součástí jednoho jevu - autentického bytí v pravdě...Bohužel dnes lidé zapomněli na to, co je pro ně přirozené a k tomu, aby se jim na tváři vyloudil úsměv potřebují někoho dalšího, kdo ho k němu postrčí nebo polechtá. Proto máme na světě tolik vtipů. Je to jemný psychologický způsob, jak člověka "polechtat".

 

Smích: nejlepší lék na světě. A zadarmo!

Smích dává zabrat celému tělu. Když se smějeme, posilujeme více než 17 obličejových svalů - oční víčka, rty, svaly na lícních kostech a na krku. Je to skvělá masáž pro naší pleť, což určitě ocení nejenom dámy. Kdo se směje, má méně vrásek a vypadá déle mladý. Na smíchu se podílí dalších 80 svalů našeho těla, posilujeme břišní svaly a bránici. Pokud patříte mezi lenochy, raději se podívejte na nějakou dobrou komedii a nemusíte chodit do fitka. Smích spaluje stejně jako například hodina tance.

 

Dětský smích je to nejčistší a nejnakažlivější na světě... | Nechte se nakazit >>>

 

Smíchem posilujeme srdeční systém. Zrychlí se tep, zvýší se tlak a ten následně klesne a mozek dostane více energie. Pomáhá tedy i při léčení mozkových poruch a je skvělý jako „rehabilitace“ mozku. Zrychluje se produkce protilátek, cukrů a enzymů na trávení. Smích dokáže zabránit i zácpě, což je příjemnější než nějaké projímadlo z lékárny. V ústech se tvoří větší množství slin, což působí jako prevence zubního kazu. A to není vše. Plíce získávají až čtyřikrát více kyslíku, což je stejné jako u běhu. Dvacetivteřinový smích je prý stejně přínosný jako tři minuty veslování nebo patnáctiminutová jízda na kole. Již jedna minuta smíchu má účinek jako relaxace a deset minut zabezpečí dvě hodiny klidného spánku. V Japonsku zjistili vědci, že lidé, kteří se pravidelně účastnili terapie smíchem, již během čtvrt roku měli tlak nižší o pět až šest jednotek. To odpovídá vysazení soli z jídelníčku, ztrátu váhy o hodnotě pěti kilogramů nebo užívání farmaceutik na snížení krevního tlaku.

 

Smích jako antidepresivum a analgetikum

Když se člověk směje, vyplavují se endorfiny, známé jako hormony štěstí. Ty působí podobně jako morfin, takže tlumí bolesti. Zasmějte se pořádně deset minut a budete mít na dvě hodinky pokoj od bolestí hlavy, zubů, ale dokonce i menstruačních bolestí. Smích vyplavuje řadu dalších hormonů, které mají na naše tělo účinek jako antidepresiva či sedativa. Smích dokáže odstranit pocity deprese a smutku a vy tak nemusíte skončit rovnou u psychiatra. Má velký význam také u vztahů, protože je pojítkem k synchronizaci partnerů. Ukáže se tak, zda jsou naladění na "stejnou notu". Dále odbourává stres a uvolňuje svaly, které byly v důsledku stresu stažené.

 

Smích je také detektorem lži!

Všechny pozitivní účinky smíchu platí pouze v případě, že se jedná o smích přirozený a od srdce, tedy nehraný. Keep smiling za každou cenu nevede nikam. Určitě jste si všimli, že spoustu lidí má ve smíchu slyšet posměšky, ironii nebo škodolibost. Pokud někdo roky tráví nácvikem a pilováním hraného smíchu, by měl vědět, že se snaží zcela zbytečně. Lidé totiž téměř vždy poznají falešný smích. Psychologové v Londýně provedli experiment, při kterém dobrovolníci poslouchali smích a měli rozeznat ten falešný od toho od srdce. Výsledek byl velice překvapivý. Hrané emoce byly detekovány skoro ve 100%. Vědci z University College London, kde výzkum probíhal, použili při výzkumu MPT skeny mozkové činnosti. Skutečný a hraný smích aktivuje jiné oblasti mozku. Výsledkem je, že falešný smích produkuje více aktivity ve střední části čelní kůry, která souvisí s řešením problémů. Upřímný smích zase aktivuje sluchová centra ve spánkových lalocích. Každý zná tzv. smích "společenský". Nepovedený vtip, nudná historka, trapný komentář a člověk se lehce pousměje, jen aby neurazil.

 

„Velká část našeho smíchu je neupřímná,” tvrdí profesorka Scottová z Londýnské univerzity a dodává:

 

„Používáme ho, abychom udrželi kontakt, abychom ukázali přátelům či známým, že k nim máme dobrý vztah, abychom zapůsobili. Samozřejmě, že naši společníci cítí, že se smějeme neupřímně, ale většinou se neurazí, protože vidí, že získávají pozitivní odezvu."

 

Smích je v sociální psychologii jedním z klíčových prostředků ve společenském životě. Navazuje kontakty a udržuje pouta. Přináší pozitivní emocionální klima. Smích je terapeut!

 

Existuje mnoho relaxačních technik, ale v práci nebo při jednání s významným klientem si asi těžko najednou rozložíte podložku a začnete cvičit jógu. Zato smích je snadno dostupný. Přináší dobrou náladu, i když předtím jste jí neměli. Americká společnost pro léčbu rakoviny používá smích jako pomocnou terapii. Léčba smíchem se nazývá gelototerapie. V nemocnicích zaměstnávají profesionální baviče. Pokud pacient poslouchá denně patnáct minut vtipů, bývá až o dva dny dříve propuštěn z nemocnice. Na základě těchto zkušeností máme i v našich nemocnicích zdravotní klauny.

 

Lee Berk, profesor patologie z Univerzity Loma Linda v Kalifornii, uveřejnil v roce 1989 v prestižním lékařském časopise American Journal of Medical Science studii, kde popisuje, jak se změnil krevní vzorek, který byl účastníkům odebrán před a po sledování komických scének. Průzkumem prošly i krevní vzorky těch, kteří nic vtipného neviděli. Výsledkem bylo, že lidé, kteří humorné scénky viděli, měli sníženou hladinu stresových hormonů a zvýšenou obranyschopnost organismu.

 

„Psychický stav nemocného je velmi důležitým faktorem léčení a někdy i uzdravení. I onkologičtí nemocní, který svůj boj se zákeřnou nemocí nevzdávají, mají prokazatelně větší šanci na dočasné nebo i trvalé uzdravení. Naproti tomu u pesimistů, kteří ztrácejí naději často i optimální léčba zabírá pomaleji a výjimečně je i málo úspěšná. Snaha o udržení dobré nálady pacienta by tedy měla být nedílnou součástí komplexní péče o nemocného i v onkologii,“ potvrzuje účinky přední český onkolog prof. MUDr. Pavel Klener.

 

Pokud nemáte rádi extrémní sporty, můžete se zúčastnit mistrovství ČR ve smíchu a prochechtat se až k titulu. Česká republika byla teprve čtvrtou zemí na světě po Kanadě, Japonsku a USA, kde Mistrovství ve smíchu v roce 2011 proběhlo a tudíž se stalo i prvním v Evropě! Madan Kataria, zakladatel jógy smíchu, již s prvními soutěžemi začal po roce 2000 a to v Indii, kde měly charakter festivalu a slavnosti smíchu. Hlavním inovátorem je kanadský žurnalista, režisér a smícholog Albert Nerenberg. Dnes se smíchologie využívá například v teambuildingu. Přínosem je snižování stresu na pracovišti, zvýšení výkonnosti, podpora spolupráce, rozvoj tvořivosti a emoční inteligence.

 

"Smích má velký význam v mezilidské komunikaci. Nepůsobí totiž jen jako informace, kterou dáváme vlastním nadledvinám a vlastnímu srdci, ale působí jako informace, kterou dáváme svému okolí, že situace je bezpečná a že naše úmysly jsou mírumilovné," říká Karel Nešpor, primář psychiatrické léčebny. Tento doktor je také autorem knihy "Léčivá moc smíchu", kde se můžete seznámit se 43 druhy smíchu.

 

Smích je vlastně takové tajemství. Prozatím se neví, ve které části mozku vzniká. Při sledování reakcí v mozku pomocí magnetické rezonance vědci zjistili, že dochází k aktivaci v různých částech mozkové kůry. Oblasti určuje podnět, který smích vyvolal.

 

Stále se všude na světě studuje, proč jsou lidé nemocní a vůbec se nestuduje, proč jsou zdraví. Náš mozek je počítač, vytvořte si svůj nový program "smíchem se uzdravím" a hurá na tlačítko enter. Hlavně neskončete hned při prvním neúspěchu. Můžete se i vysmát sami sobě, to také pomáhá. Pořiďte si hudební nástroj a hrajte falešně, poté se smějte, jak jste nemožní. Nebo si zatančete u zrcadla a vytvářejte takové kreace, až budete brečet smíchy. Dejte zabrat bránici a zablokovaným centrům v oblasti srdce, žaludku a krku. Zní to dětinsky? To by mělo, protože na rozdíl od dospělého, který se směje denně maximálně 20krát, to děti zvládají až 400krát denně. V dnešní uspěchané době jsme zapomněli, že každý máme své vnitřní dítě.

 

Nevěříte, že smích je nakažlivý a léčivý?

Shrňme to:

  • Smích stačí předstírat. Úsměv uvolňuje svaly a zvyšuje tak sekreci endorfinů. S humorem překonáme nejrůznější problémy.
  • Smích prokazatelně zvyšuje práh snášení bolesti.
  • Patnáctiminutový smích každý den umožňuje zhubnout za rok o dvě kila.
Stále si myslíte, že co není za peníze, to nemá cenu???

A zde pro vás máme více nakažlivého léku, než unesete:

http://internetweek.cz/smich/smich-leci-i-kdyz-ho-ze-sebe-jen-tlacite >>>

 

Vyšlo pro internetWEEK.cz také na DeenaMedia.blogspot.cz jako Smíchem k pohodě
Foto: martin-neuhof.com

 

Další příspěvky autora: DeenaMedia


Články ve stejných kategoriích:

Léčení   Zajímavé články   Lék   Zdraví   Smích   Alternativní léčení  


Kategorie Smích


11 jednoduchých věcí, které vás udělají šťastnějšími!11 jednoduchých věcí, které vás udělají šťastnějšími!
Každý má svou představu o tom, co je to štěstí, některé věci ale vyvolávají radost, pohodu a spokojenost u každého. Nestojí moc peněz nebo žádné, a že fungují, dokazují i vědecké výzkumy.



Smích léčí, i když ho ze sebe jen tlačíteSmích léčí, i když ho ze sebe jen tlačíte
Smích léčí tělo i duši. A proto jsem se rozhodl naordinovat Vám koňskou dávku toho nejčistšího smíchu, jaký znám...


Kategorie Zdraví


Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?



Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!
V různých koutech světa se lidé dožívají různého průměrného věku. Ale všude se neustále prodlužuje. A do roku 2030 vědci očekávají prolomení magické devadesátky!



Léčivá houba: REISHILéčivá houba: REISHI
Výčet pozitivních účinků houby Lesklokorky lesklé je velmi obsáhlý. Tento tradiční lék dlouhověkých Číňanů a Japonců pomáhá při cukrovce, vysokém tlaku, obnově buněk nebo i v boji proti rakovině.



Hiporehabilitace: Když koně pomáhají lidemHiporehabilitace: Když koně pomáhají lidem
Koně mohou postižené postavit na nohy. Nebo vrátit mezi lidi. Nebo Vám jen pomohou od bolesti zad a špatného držení těla...



I běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombieI běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombie
Běžné léky na bolest a nachlazení není dobré zobat jen tak preventivně. Pravidelně a v nadměrném množství. A v některých situacích raději vůbec!



Vitamínové doplňky nepomáhají. A škodí!Vitamínové doplňky nepomáhají. A škodí!
Byl publikován nespočet vědeckých prací, zpochybňujících účinnost vitamínových doplňků. Podle většiny z nich pravidelné užívání vitamínových doplňků ničemu nepomáhá. Naopak. Zvyšují riziko rakoviny nebo předčasné smrti!



7 důvodů, proč jíst dýně celý rok, nejen o Halloween7 důvodů, proč jíst dýně celý rok, nejen o Halloween
Dýně jsou plné vitamínu A, který jak známo zpomaluje stárnutí. Semena dýně jsou plná antioxidantů a vláknina dýně pomáhá udržovat hladinu cholesterolu. A nejen to…



Cukrovarnický průmysl si koupil vědce, aby manipulovali výživová doporučeníCukrovarnický průmysl si koupil vědce, aby manipulovali výživová doporučení
Vědci z Harvardu byly zaplaceni za bagatelizaci vlivu cukrů na srdeční onemocnění. Je to již přes 50 let. Ale vliv jejich výživových doporučení je vidět i v současnosti. Zřejmě stojí i za dnešní epidemií obezity. Jak je to tedy s cukry?



Válka o lék na Alzheimerovu nemoc v plném prouduVálka o lék na Alzheimerovu nemoc v plném proudu
O nadějném novém léku slýcháme celkem často. Všichni světoví lídři na něm intenzivně pracují. Všichni jej nutně potřebují a někteří jsou již ve třetí fázi. Ale analytici jim dávají šanci na úspěch pouze okolo 15 procent…



Spad po 11. září lze srovnávat s Černobylem a FukušimouSpad po 11. září lze srovnávat s Černobylem a Fukušimou
Dr. Roberto Lucchini srovnává vliv katastrof na zdraví obyvatel. V okolí WTC je prokazatelně více případů rakoviny než ve zbytku New Yorku a USA.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí