internetWEEK.cz menu TOPlist

Konec sondy Fobos-Grunt

Konec sondy Fobos-Grunt

Ruská sonda, která měla doletět na měsíc Marsu a zpět, skončila v neděli 15. ledna 2012 ve vlnách Pacifiku.

 

Konec sondy Fobos-Grunt

Trosky sondy podle ruského ministerstva obrany dopadly do oblasti asi 1250 kilometrů západně od ostrova Wellington u Chile.

 

Psali jsme několikrát o záhadném kolapsu nejzajímavějšího ruského vesmírného projektu posledních let. Můžeme si říci: Rusové to nezvládli. Škoda, mohl to být hezký výlet. Pokud ruské nešikovnosti někdo nevěří, máme dvě teorie. Mimozemská teorie: sondu eliminovala energetickým výbojem záhadná mimozemská sonda Black Knight. Což mně osobně připadá nepravděpodobné. Znamenalo by to, že Černý rytíř má pod kontrolou všechny pozemské satelity, sám neviděn. A sestřelí, koho si zamane. Proč právě ruskou sondu? Že by cíl meziplanetárního letu měsíc Fobos skrýval něco tak záhadného, že se to pozemšťané nesmějí dozvědět?

 

Více: Sonda Fobos-Grunt padá - konspirační teorie | Fobos-Grunt vstává z mrtvých | Sonda Fobos-Grunt zaniká

Druhá konspirační teorie, se kterou přišli sami Rusové, vypadá pravděpodobněji. Sondu zlikvidovalo americké zařízení HAARP. Ale proč? Omylem nebo z čiré závisti? Každopádně to je pravděpodobnější než Black Knight. Byl to ruský generál Nikolaj Rodionov, kdo vyslovil podezření jako první. „Silné elektromagnetické záření mohlo narušit obvody sondy,“ řekl bývalý vrchní velitel ruských protiraketových sil. To by ovšem znamenalo vesmírnou válku, jestliže nešlo o hloupou nehodu – a to by zase bylo hodně velké diplomatické faux pas, protože Američané potřebují ruské rakety, když se vzdali raketoplánů.

 

Fakta o sondě Fobos-Grunt

Vývoj sondy začal v roce 2001. Předběžný design byl dokončen v roce 2004, poté byl zahájen výběr vědeckých nástrojů. Cílem mise byl měsíc Marsu Fobos, kde měla sonda nabrat půdu a dopravit ji zpět na Zemi. Šlo o první meziplanetární let Ruska od nepodařené mise Mars 96.

 

Sonda byla vypuštěna 8. listopadu 2011 z Bajkonuru. Zpočátku vše probíhalo bez potíží, pak se ale nezapnul motor, který ji měl dopravit na vyšší oběžnou dráhu a nasměrovat k Marsu. Nejpravděpodobnější příčinou bylo selhání softwaru. Kvůli nefunkčnímu softwaru sonda možná nemohla najít hvězdy, podle nichž by se v kosmu zorientovala. Ruská kosmická agentura Roskosmos nepokládala ještě 14. listopadu stanici za zcela ztracenou. Na chvíli se dokonce podařilo obnovit se sondou spojení, ale bylo to také naposledy. Sonda na počátku vážila 14,6 tuny, předpokládalo se, že se rozpadne na nejvýše dvousetkilogramové kusy. Obsahovala také toxické palivo, které však shořelo v atmosféře.

 

Kompletní plán mise, dokumentaci a fotografie najdete na stránkách ruské kosmické agentury www.federalspace.ru/main.php?id=375

Zdroje: novinky.cz, wikipedia.org

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Vesmír   Haarp   Konspirační teorie  


Kategorie Vesmír


Prohlédněte si ISS ve Street ViewProhlédněte si ISS ve Street View
O Mezinárodní vesmírné stanici se toho u nás dozvíte hodně. Nyní Vás můžeme pozvat dovnitř na virtuální prohlídku!



20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX
Ve SpaceX udělali výběr top 124 fotek. My z nich vybrali nej 20. A přidali zajímavá videa.



Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.



Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurůVědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů
Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.



Albert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlnyAlbert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlny
Po srážce dvou černých děr byly potvrzeny gravitační vlny, které předpověděl Albert Einstein. Podívejte se na zajímavé video, jak se gravitační vlny chytají...



Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?
Rychlé rádiové záblesky (FRB, Fast Radio Bursts) jsou jednou z velkých záhad současné astronomie. Odkud k nám přicházejí a jaký je jejich původ?



 Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce
Podívejte se na záběry Země z oběžné dráhy Měsíce okem japonské kosmické sondy.



6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!
Komentář: Rok strávili v uzavřené kupoli na Havaji. Ven mohli jen ve skafandru na průzkum okolí velmi podobnému Marsu. A prohlásili, že život v izolaci si dovedou představit i na Marsu. Tak, jako mnozí před nimi. Rok života mohli strávit lépe…



NASA: úchvatná 4K videa z vesmíruNASA: úchvatná 4K videa z vesmíru
NASA nás zásobuje nádhernými videi v obrovském rozlišení a s vysokou frekvencí snímků. Je opravdu na co se dívat!



Mimozemšťané stále nikde: Možná se ještě nezrodiliMimozemšťané stále nikde: Možná se ještě nezrodili
Často si pohráváme s myšlenkou, že mohou ve vesmíru existovat civilizace, které jsou o tisíce nebo miliony let před námi. Co když je to ale opačně a jsme první nebo mezi prvními?




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí